Cenne odkrycia archeologiczne na terenie Kleparza

Na cenne obiekty historyczne, m.in. pieczęć z wizerunkiem papieża Pawła II, ponad 30 czaszek i cmentarz, natrafili archeolodzy podczas prac na terenie Kleparza w Krakowie. W przyszłym tygodniu obiekty będą dokładnie badane.

  • Do odkryć doszło w czasie prac ciepłowniczych, prowadzonych na terenie Kleparza
  • Konieczne były prace archeologiczne, ponieważ Kleparz jest obszarem historycznym, objętym ochroną
  • Archeolodzy odkryli pod Kleparzem pozostałości ulic z okresu XVI-XVIII w.

O sprawie informował portal RMF24.

Jak powiedziała archeolog Justyna Jarosz-Romaniec, do odkryć doszło w czasie prac ciepłowniczych, prowadzonych na terenie Kleparza, od ulicy Fenna przez Krowoderską, Słowiańską, do Pędzichów. -Prowadziliśmy prace podczas jednej z największych inwestycji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC), które buduje nową sieć ciepłowniczą – mówiła archeolog.

Jak wyjaśniła, podczas prac ciepłowniczych trzeba było prowadzić prace archeologiczne, ponieważ Kleparz jest obszarem historycznym, objętym ochroną archeologiczną. To także obszar niezbadany dokładnie przez archeologów. -Od marca 2017 roku przygotowywali się do prac, studiowaliśmy źródła historyczne i mapy. Wiedzieliśmy, że Kleparz był kiedyś odrębnym miastem, jednak do dziś pozostawał niezbadany archeologicznie – mówiła Justyna Jarosz-Romaniec.

Cenne znaleziska

Podczas wykopalisk archeolodzy odkryli pod Kleparzem pozostałości ulic z wieków XVI-XVIII, ślady cmentarza przy kościele św. Krzyża. W przyszłości będą szukać drugiego cmentarza – cmentarza trędowatych i śladów po dwóch kościołach.

Odkopali też m.in. zachowane w dobrym stanie zwłoki i ossuarium – z jednego rowu archeolodzy wynieśli ponad 30 czaszek; wielki topór, bunkier przeciwlotniczy z 1944 roku. -Najcenniejszym obiektem jest jednak medal, być może to pieczęć, z wizerunkiem papieża Pawła II – powiedziała archeolog.

W przyszłym tygodniu znaleziska trafią do Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie naukowcy przeprowadzą m.in. badania spektrometryczne. W badania zaangażują się także historycy, antropolodzy. Następnie odkrycia zostaną poddane konserwacji. Od lutego archeolodzy będą organizować wykłady na temat wykopanych skarbów.

-Znaleziska należą do Skarbu Państwa. Ich opiekunem jest Stowarzyszenie Archeologów Terenowych Stater. Będziemy chcieli, by po zakończeniu wszystkich analiz, odkrycia były ogólnodostępne – podkreśliła archeolog. Zapowiedziała też, że od przyszłego tygodnia badania na terenie Kleparza będą kontynuowane – będą to badania georadarowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*