Garaż czy wolne powietrze? – czyli gdzie zostawiać samochód

Garaż czy wolne powietrze

Korozja jest dla naszego samochodu jednym z największych zagrożeń. Aby uchronić przed nią pojazd, należy zadbać o odpowiedni przewiew i zadbać, by w pomieszczeniu nie było wilgotno. Jak zatroszczyć się o to w praktyce?

Garaż – jak urządzić?

Po pierwsze – dobra wentylacja, tylko taka, która zapewnia rotację powietrza, pomoże uchronić nasz samochód przed korozją. Choć na ogół myślimy o tym, by nasz samochód był dobrze ogrzany, nie można z tym przesadzić. W zimie temperatura w garażu powinna wynosić około 5 stopni. Co prawda skoki temperatur nie wpływają pozytywnie na powłokę lakierową, ale warto zauważyć, że podczas codziennej jazdy samochodem, niejednokrotnie mamy do czynienia ze skokami temperatur, a z naszym lakierem nie dzieje się nic złego. Dobrym wyjściem, by zapewnić odpowiednią wentylację w garażu, są otwory wentylacyjne z kratkami – mogą być wielkości około dziesięciu centymetrów. Warto także zastanowić się nad wentylacją mechaniczną, czyli elektrycznym wywiewem. Jest to szczególnie pożądane w przypadku garaży ogrzewanych. Warto podkreślić, że dużo lepsze są garaże murowane niż blaszane – te pierwsze zapewniają lepszą izolację oraz lepiej prezentują się wizualnie. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych i wolnego miejsca. Pozostaje jeszcze kwestia czy decydujemy się na garaż wolno stojący czy w bryle domu.

Przynajmniej raz do roku, należy patrzeć, czy naszego samochodu nie zaatakowała rdza. Zapobiegając jej, unikniemy kosztów. Służą do tego preparaty dostępne na rynku – zabezpieczające lub odrdzewiające. Najczęściej można je spotkać pod postacią wosku lub oleju. Wnikają one w pory lakieru, dlatego nie zaszkodzi regularne ich stosowanie. Specyfiki w sprayu świetnie się sprawdzą w przypadku metalowych detali. Preparaty te nie tylko neutralizują rdzę, ale również czyszczą. Trzymanie samochodu w garażu chroni przed większością czynników środowiska zewnętrznego.

Parkowanie „pod chmurką”

Istnieje wiele minusów parkowania samochodu pod gołym niebem. Przede wszystkim jest on bardziej podatny na uszkodzenia wynikające z pogody i czynników środowiska zewnętrznego. Najgorszy dla samochodu jest okres zimowy – ujemna temperatura negatywnie wpływa na akumulator, a tym samym – uruchomienie silnika. Czasochłonne bywają także odśnieżanie – szyb, świateł, czy „walka” z oblodzeniem przed każdą, nawet krótką, podróżą. Wszystko to wpływa na szybsze starzenie się samochodu. Dodatkowo, z braku miejsc parkingowych, często samochody parkowane są np. przed przejściem dla pieszych, co zagraża w znacznym stopniu bezpieczeństwu. Auto, zaparkowane pod gołym niebem, mimo wszystko musi być co jakiś czas odpalane.

Co prawda garaż nie jest idealnym pomysłem, ale w tym momencie nie ma lepszej alternatywy. Jeżeli zadbamy przede wszystkim o dobrą wentylację, odpowiednią temperaturę, a także będziemy obserwować ewentualne zmiany zachodzące w naszym samochodzie, jak np. pojawienie się rdzy i szybko na nie reagować – auto posłuży nam przez długi czas. Plusami posiadania garażu jest także to, że mamy dodatkowe miejsce do przechowywania, np. rowerów, narzędzi ogrodniczych czy przetworów. Posiadamy dodatkową przestrzeń do drobnych napraw, gdy pogoda nie dopisuje. Minusami są koszty budowy lub kupna, ogrzewania czy większe podatki gruntowe. Jedno jest pewne – postawienie garażu znacznie ułatwia życie.

Artykuł powstał we współpracy z Honda Plaza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*